David Ruffin


David Ruffin se narodil 18. ledna 1941 ve městečku Whynot. Jeho matka se živila prostitucí a když jednoho dne neměla na zaplacení svých vleklých dluhů, David skončil jako zástava v rukou jejího pasáka. Neradostné dětství si však bohatě vynahradil o to plodnějším a podle mnohých bezstarostnějším životem v dospělosti. Spolu se svým bratem Jimmym se brzy začal prosazovat na soulové a R&B scéně 60. let. Začíná vystupovat spolu se skupinou The Voice Masters a natáčí rovněž první sólové desky. V té době se také prvně potkal se svým pozdějším kolegou Melvinem Franklinem, který rovněž ještě jako mladík participoval na několika nahrávkách výše zmíněné kapely.

Skutečného vzestupu a všeobecné doživotní přízně se však David Ruffin dočkal až přidáním k The Temptations, když nahradil nepřizpůsobivého Ala Bryanta. Netrvalo to dlouho a celou kapelu pozvedl jako nikdo jiný v celé její dlouhé historii. Smokey Robinson připravil speciálně pro Davida píseň "My Girl" (1965), se kterou se navždy zapsal do hudebních kronik a duší mnoha posluchačů. Následující hity díky Davidově umu jen upevňovaly postavení skupiny na výsluní mezi tehdejší R&B elitou.

Ruffin zpíval na těch nejlepších a nejznámějších deskách kapely a jeho fenomenální hlas dal život a neobyčejný náboj nespočtu tehdejších skladeb. Z těch nejslavnějších jmenujme alespoň hity jako "Get Ready", "Ain't Too Proud To Beg", "(I Know) I'm Losing You" nebo "I Wish It Would Rain" z roku 1968. Bohužel, právě v tom samém roce byl David donucen kapelu opustit. Ačkoli se to může z dnešního úhlu pohledu jevit jako naprosté šílenství a nejvýraznější oslabení formace vůbec, musíme nezaujatě uznat, že Davidův odchod byl zasloužený.


mladý David jako člen The Temptations - sólový David - David, Dennis Edwards a Eddie Kendricks v závěru kariéry

Jeho rostoucí ego bylo nadále neudržitelné, drogové experimenty trochu děsivé a celková povýšenost a nedochvilnost pro ostatní členy jednoduše nepřijatelná. Faktem je, že k definitivnímu rozhodnutí kapelu svým způsobem přiměl i tehdy nový manažer, Shelly Berger, kterému David obecně přerůstal přes hlavu. To však neznamená, že by byl proti němu nějak ostře vyhraněný, právě naopak, ale ta tam byla v tomto okamžiku dřívější tolerance s Ruffinovou neúčastí na zkouškách a nahrávání.

Skupina se musela okamžitě rozhodnout a nakonec volila raději Davidův odchod. Jeho extempore s pokusem o přejmenování kapely na David Ruffin & The Temptations tak nejenže vyšlo zcela naprázdno, ale navíc utvrdilo v přání k jeho odchodu i zatím váhajícího Melvina a Paula. Otis si jeho vyloučení přáli již bez výhrad déle a Eddie Kendricks byl jako jediný na straně Davida. Ruffin tedy odešel. Ovšem jen proto, aby se ještě několikrát pokusil neúspěšně vrátit. Jeho místo však již bylo bezpečně obsazeno Dennisem Edwardsem, a tudíž neměl nárok. A díky Dennisovi se také kapela dočkala ještě roku 1968 první Grammy, když úspěšně proměnila nominaci za píseň "Cloud Nine". To znamenalo pro Davida definitivní stopku.

Ačkoli se musel rozloučit se vzpomínkou na skvělá léta, která strávil jako součást skupiny, neměl David Ruffin ani nejmenší důvod k obavám. Pravdou bylo, že to bylo skutečně on, kdo lákal davy fanoušků na koncerty kapely. Jeho zpěv, výraz a vzezření vůbec jednoduše působilo na posluchače jako magnet. Ruffin tudíž neměl problém se získáním nové lukrativní smlouvu na desku a začal znovu nahrávat. Ba co víc, dveře mu zůstaly otevřené přímo v mateřském Motownu, pro který v průběhu let 1969 - 1977 nahrál celých osm samostatných alb. To navíc znamenalo pro fanoušky příjemnou jistotu, že jejich idol bude znít a zpívat i nadále tak, jak ho znají a mají to rádi.


Další skvělé fotografie naleznete v příslušné sekci mnou pečlivě připravené Galerie.

Slibně rozjetá sólová kariéra však byla přesto trochu zklamáním. Každé z alb bylo sice přinejmenším nadprůměrné, často i výborné, ale po úžasném úvodním singlu z roku 1969, baladě "My Whole World Ended (The Moment You Left Me)", mnozí jistě čekali více. Tato píseň znamenala pro Davida jisté první místo v tehdejší hitparádě, ale až s výjimkou další balady, "Walk Away From Love" (1976), se už do Top Ten naproti očekávání příliš nepodíval. Ve stejném roce jako The Temptations (1977) pak opustil Motown a vydal se nahrávat pro Warner Brothers. V tomto svazku vytvořil dvojici alb z let 1979 a 1980, aby nakonec zakotvil u RCA, pro které pořídil spolu s Eddiem Kendricksem ještě jednu poslední nahrávku. To bylo v roce 1988, nedlouho před Ruffinovou smrtí. Poslední album nevydaných písní (nejde o kompilaci či výběr) vydala roku 2004 posmrtně společnost Hip-O Select.

Nakonec se můžeme odbočkou zmínit ještě o jedné kapitole Davidova života. V roce 1970 pod značkou "The Ruffin Brothers" společně s bratrem Jimmym nahrál pro společnost Soul desku "I Am My Brother's Keeper", ta však nezaznamenala žádný významnější ohlas. Zejména však udržoval i po odchodu z The Temptations vřelé vztahy s Kendricksem. Ostatně, byl to právě David, kdo Eddieho přiměl k odchodu z kapely a nastartování sólové dráhy. Několikrát společně účinkovali a měli za sebou i album duetů.

Pojila je však i sžíravá touha vrátit se zpět ke skupině. A tento sen se jim na krátký čas také vyplnil, když založením "vlastních Temptations" spolu s Dennisem Edwardsem a dvěma dalšími méně výraznými zpěváky vyprovokovali Motown k návrhu na turné v obnovené sestavě. To se uskutečnilo a v roce 1982 rovněž pořídil poslední společnou skupinovou nahrávku - album příznačně nazvané Reunion. Konec toho smělého podniku však přišel stejně rychle jako jeho začátek. Ačkoli to nějaký čas vypadalo, že je z Ruffina jiný člověk, ten se opět začal oddávat drogovým radovánkám, což definitivně rozvrátilo původní sestavu. Formace bez Davida pro pořadatele koncertů nic neznamenala, turné bylo zrušeno a kapela rozpuštěna.

Skupina se opět rozdělila na dva pomyslné tábory, ovšem aktivně působil jen ten v čele s Otisem a Melvinem. Docela naposledy se mohli setkat a potřást si rukama všichni společně roku 1989, když byla formace slavnostně uvedena do rockové síně slávy (The Rock and Roll Hall of Fame). Cena byla pochopitelně přichystána i pro Davida. Všechny křivdy a nesrovnalosti jako by byly tehdy odpuštěny a zapomenuty.

David Ruffin zemřel ve věku 50 let 1. června 1991 poté, co se předávkoval kokainem. Jeho mrtvola byla vyhozena neznámou osobou z automobilu a trvalo několik dní, než byla pozitivně identifikována.
 

Diskografie - alba:

Rok: Album: Firma:
1969 My Whole World Ended Motown
1969 Feelin' Good Motown
1969 Doin' His Thing Motown
1973 David Ruffin Motown
1974 Me & Rock'n'Roll Is Here to Stay Motown
1975 Who I Am Motown
1976 Everything's Coming Up Love Motown
1977 In My Stride Motown
1979 So Soon We Change Warner Bros.
1980 Gentleman Ruffin Warner Bros.
1988 Ruffin & Kendricks RCA
2004 David: Unreleased LP & More Hip-O Select


Diskografie - kompilace:

Rok: Album: Firma:
1978 At His Best Motown
1995 Motown Legends: I've Lost Everything I've Ever Loved Motown
1998 The Ultimate Collection Motown
2000 20th Century Masters - The Millennium Collection: The Best of David Ruffin Motown
2001 Motown Legends: Walk Away From Love Universal
2002 Essential Collection Spectrum Music
2004 Motown Legends: My Whole World Ended (The Moment You Left) Collectables